2017 Cadet World Championships – Results

September 10, 2017 Executive Director Executive Director

Athens, GREECE

Individual Results

FS42 kg – Gregor McNEIL (15/19)
vs. Giorgi TCHOLADZE (GEO) – L 0-10

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec77fd8d-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS46 kg – Dechlan Papadopoulos (19/19)
vs. Kurt McHenry Junior (USA) – L 0-10
vs. Taiyrbek ZHUMASHBEK UULU (KGZ) – L 0-10

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec2c4b44-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS50 kg – Lachlan McNEIL (12/26)
vs. Abdykalyk KAINAZAROV (KGZ) – W 5-2
vs. Georgios KOUGIOUMTSIDIS (GRE) – L 8-12

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec13ad4f-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS54 kg – Brayden Todd (9/24)
vs. Ryszard Ruzdi RYDZEWSKI (POL) – W 10-0
vs. Roberto ALEJANDRO BLANCO (MEX) – L 0-7

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec2f5dd1-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS58 kg – Patrik Leder (15/27)
vs. Aleh SHAVEL (BLR) – W 10-3
vs. Talgat TYNCHTYKBEKOV (KGZ) – L 0-10

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec30a107-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS63 kg – Trystan Kato (24/27)
vs. Khadzhimurad GADZHIYEV (AZE) – L 0-6 by fall

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec41e035-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS69 kg – Adam Scott (16/23)
vs. Mert RAMADAN (BUL) – L 8-8 by fall

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec4353c4-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS76 kg – Carson Lee (21/25)
vs. Islam ALIEV (AZE) – L 0-10

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec44853d-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


FS100 kg – Kyle Jordon (10/22)
vs. Dmytrii DENYSIUK (UKR) – W 11-0
vs. Zyyamuhammet SAPAROV (TKM) – L 0-10

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ec474cd0-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


WW52 kg – Victoria Seal (10/22)
vs. Mariela ZHELYAZKOVA (BUL) – W 11-0
vs. Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL) – L 0-10

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ed39fff3-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


WW56 kg – Saige Evertman (19/23)
vs. Irina RINGACI (MDA) – L 0-10

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ece1d4cc-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


WW60 kg – Kirti Saxena (10/23)
vs. Anna Maria PANTAZI (GRE) – W 11-0
vs. Morena DE VITA (ITA) – L 2-7 by fall

Bracket – http://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ed3c48a7-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print


WW65 kg – Nyla Burgess (11/23)
vs. Chia Chen WANG (TPE) – W 6-1
vs. Alara BOYD (USA) – L 0-11
vs. Oksana CHUDYK (UKR) – L 0-6 by fall

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/ed3f099d-8fd2-11e7-8376-0800272da114/bracket/print