2017 U SPORTS Wrestling Championships: Brock In Position To Capture Team Titles..Again

February 24, 2017 Wrestling Canada Lutte Wrestling Canada Lutte

Courtesy of U SPORTS

WINNIPEG (U SPORTS) – The defending men’s and women’s champion Brock University Badgers are in prime position to defend their championship after Day One of the 2017 U SPORTS Wrestling Championships held in the Axworthy RecPlex at the University of Winnipeg on Friday.

The Badgers, who have captured the last five U SPORTS women’s team titles and the last three men’s titles, will send 12 athletes to Saturday’s gold medal finals.

Included in the list are defending champions – Sam Jagas (57 kg, 54 kg last year), Mizam Tamaradze (65 kg, up from 61 kg), Jevon Balfour (82 kg) while on the women’s side Tina McLaren (51 kg) and Emily Schaefer (59 kg) will look to defend their titles.

Day Two begins at 11:00 a.m. CT with the bronze medal matches and placement bouts through to eighth position, with the first gold medal finals set for 2:30 p.m. CT. All the matches on Saturday can be watched live on USPORTS.live.

Following is a list of all medal matches:

WOMEN

Finals
48 kg – Katie Dutchak (Sask) vs Mary Olapade (Alberta)
51 kg – Jade Dufour (Concordia) vs Tina McLaren (Brock)
55 kg – Cara Nania (Calgary) vs Hannah Taylor (Brock)
59 kg – Cierra Carere (Guelph) vs Emily Schaefer (Brock)
63 kg – Temitope Ogunijimi (Calgary) vs Jessica Brouillette (Brock)
67 kg – Five Man Round Robin
72 kg – Haley Heffel (Alberta) vs Gracelynn Doogan (Guelph)
82 kg – Five Man Round Robin

Bronze
48 kg – Farrantina Gatta (Brock) vs Natassya Lu (Guelph)
51 kg – Amber Wiebe (Regina) vs Farah Taj (Alberta)
55 kg – Julie Steffler (Western) vs Chelsey Sicard (Guelph)
59 kg – Cholena Horne (Alberta) vs Tianna Kennett (Calgary)
63 kg – Nicole Roach (McMaster) vs Rhiannon Digweed (Guelph)
67 kg – Five Man Round Robin
72 kg – Shauna Kuebeck (Brock) vs Brooke Jarrett (Toronto)
82 kg – Five Man Round Robin

MEN

Finals
54 kg – Five Man Round Robin
57 kg – Josh Bodnarchuk (Sask) vs Sam Jagas (Brock)
61 kg – Elvir Uzunovic (Guelph) vs Chris McIsaac (Brock)
65 kg – Vincent de Marinis (Concordia) vs Mizam Tamaradze (Brock)
68 kg – Caleb Rutner (Western) vs Matt Jagas (Brock)
72 kg –Ilya Abelev (UNB) vs Cruiz Manning (Brock)
76 kg – Ahmed Shamiya (McMaster) vs Tyler Rowe (Brock)
82 kg – Alex Brown-Theriault (UNB) vs Jevon Balfour (Brock)
90 kg – Clayton Pye (Brock) vs Grayson St. Laurent (UNB)
100 kg – Finn Higgins (Winnipeg) vs Waylon Decoteau (Regina)
120 kg – Brad Hildenbrandt (Fraser Valley) vs Kyle Donk-Dann (Western)

Bronze
54 kg – Five Man Round Robin
57 kg – Kyle Robinson (Guelph) vs Johnny Vo (Alberta)
61 kg – Melvin Arciaga (Alberta) vs Ayobami Peloula (Sask)
65 kg – Erik Joy (McMaster) vs Conlan Foy (Calgary)
68 kg – Aidan McKeage (Alberta) vs Francis Carter (Concordia)
72 kg – Bennet Zahra (McMaster) vs Callum McNeice (Calgary)
76 kg – John Fayad (Calgary) vs Dan Humphrey (Guelph)
82 kg – Andrew Johnson (Sask) vs Gaelan Malloy (Regina)
90 kg – Nick Proctor (Calgary) vs Calvin Daum (Winnipeg)
100 kg-  Baldwin Asala (Calgary) vs Ignatius Pitt (Brock)
120 kg – J. Tholl (Regina ) vs Frederick Choquette (Concordia)

Day 2 Schedule (all times CT)

Saturday, February 25
11:00 – 5th-8th place matches
12:30 – Bronze Medal Matches
14:30 – Championship Finals

Twitter: @USPORTSca

Facebook: @USPORTSCanada
YouTube:  @USPORTSca
Instagram: @USPORTSca

Snapchat: @USPORTSca