Cadet Pan Am Championships 2017 – Results

July 9, 2017 Executive Director Executive Director

Buenos Aires, ARGENTINA

Livestream – https://arena.unitedworldwrestling.org/sport-event/show/667c42cc-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/live

Individual Results

FS 42 kg – Gregor MCNEIL (2/4) – SILVER
vs. Juan Carlos LAVAT CORTEZ (MEX) – L 2-8
vs. Thomas CURRAN (USA) – W 16-6
vs. Jose Francisco BERDECIA CRUZ (PUR) – W 16-5

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6fc42475-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FS 46 kg – Declan PAPADOPOULOS (3/9) – BRONZE
vs. Ramon Alejandro GUZMAN ROMERO (MEX) – L 2-6
vs. Alex Joel COLON ROSADO (PUR) – W 8-6
vs. Jean BOLIVAR (VEN) – W 10-0

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e390cbb-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FS 50 kg – Lachlan MCNEIL (1/4) – GOLD
vs. Hunter Lake LEWIS (USA) – W 11-2
vs. Emanuel Nicolas PINTOS (ARG) – W 10-0
vs. Gandy Yosdan MALLQUI AMAO (PER) – W 10-0

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e4ec83e-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FS 54 kg – Brayden TODD (3/11) – BRONZE
vs. Jair Alexander MARTEL ROBLES (PER) – W
vs. King SANDOVAL (USA) – L 0-4 by fall
vs. Victor PARRA (VEN) – W 10-0

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e500bfa-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FS 58 kg – Patrik LEDER (3/10) – BRONZE
vs. Paulo Arthur FELIX LISTIK (BRA) – W 5-2
vs. Carson Taylor MANVILLE (USA) – L 2-7
vs. Jose Rafael BERNAL MIRANDA (PUR) – W 10-0

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e60c273-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FS 63 kg – Trystan KATO (1/9) – GOLD
vs. Enzo Jesus JUAREZ VILA (PER) – W 10-0
vs. Jorge Franco GATICA HINRIKSEN (CHI) – W 12-7
vs.Diego Antonio SANDOVAL ZARCO (MEX) – W 9-8

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6f3dea9b-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FS 69 kg – Adam SCOTT (2/8) – SILVER
vs. Alfonso Salvador VILLANUEVA CEJA (MEX) – W 4-0 by fall
vs. Brisd Jahzeel WALTTUONI ROJAS (PER) – W 10-0
vs. Peyton Gaylord ROBB (USA) – L 0-10

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e737c7f-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FS 76 kg – Carson LEE (2/7) – SILVER
vs. Jose Luiz DA SILVA TRINDADE (BRA) – W 10-0 by fall
vs. Israel Isaac MARTINEZ (ARG) – W 10-0
vs. Michael James O’MALLEY (USA) – L 0-10

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/70118da6-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FS 85 kg – Sunny BENNING (4/5)
vs. Hunter Khristian DE JONG (USA) – L 0-12 by fall
vs. Marcos Paulo BARBOSA DA SILVA (BRA) – W 6-0
vs. Christian Allen SALTER (PUR) – L 4-12
vs. Pedro Dayanne GARAY LOPEZ (MEX) – L 2-7

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6f510478-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FS 100 kg – Kyle JORDON (1/5) – GOLD
vs. Jace Benjamin PUNKE (USA) – W 3-1
vs. Igor Fernando ALVES DE QUEIROZ (BRA) – W 6-0 by fall
vs. Darwin ARAUJO (VEN) – W 10-0
vs. Luis Rodrigo OROZCO CORTEZ (MEX) – W 6-0 by fall

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/70252925-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FW43 kg – Annabelle BOUDREAU (4/4)
vs. Ketellen Regina FERNANDES DO NASCIMENTO (BRA) – L 0-4
vs. Fernanda Nicole ALDAZ LOPEZ (ECU) – L 1-2 by fall
vs. Samara Rosario CHAVEZ (USA) – L 0-11

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6f790f37-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FW46 kg- Ligaya STINELLIS (4/5)
vs. Patricia Daniela SOSA (ARG) – W 10-0
vs. Lucia Yamileth YEPEZ GUZMAN (ECU) – L 0-8 by fall
vs. Angel Danielle RIOS (USA) – L 0-10 by fall
vs. Estefany Darian CAMACHO LOPEZ (MEX) – L 2-9

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ece565f-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FW 49 kg – Melissa FRYER (2/6) – SILVER
vs. Leticia CINCINATO PIMENTA (BRA) – W 6-2
vs. Tilynne Jo Vasquez VASQUEZ (USA) – L 1-6

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ecfef98-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FW 52 kg – Victoria SEAL (3/10) – BRONZE
vs. Stefania Jacqueline CEBALLOS (ARG) – W 4-2
vs. Andrea Monserrat LOPEZ MARTINEZ (MEX) – L 0-12
vs. Assiria Daniela MAURICIO DA SILVA (BRA) – W 10-0
vs. Tracy Andreina MEDRANDA DAHUA (ECU) – W 10-0

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ee0fa73-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FW 56 kg – Saige EVERTMAN (1/5) – GOLD
vs. Michaela Hope BECK (USA) – L 0-10
vs. Maria Elizabeth SILVA (BRA) – W 8-4
vs. Marlene Esther ACUNA (ARG) – W 4-0 by fall
vs. Gloria Jemara MARQUEZ GOMEZ (MEX) – W 2-2

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ee286d5-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


FW 60 kg – Kirti SAXENA (7/8)
vs. Julia SOUZA DE OLIVEIRA (BRA) – L 4-2 by fall

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ef377d7-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FW 65 kg – Nyla BURGESS (3/6) – BRONZE
vs. Thamires MARTINS MACHADO (BRA) – W 7-4
vs. Vicky Estefania CEVILLANO POROZO (ECU) – L 0-6
vs. Ximena Magali BOGADO (ARG) – W 6-3

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ef5b0e1-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


FW 70 kg – Amelia FRISBEE (7/7)
vs. Thaissa ANIBAL RIBEIRO (BRA) – L 0-6

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6f06afc4-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


GR42 kg – Joel SWARATH (4/5)
vs. Jose Jhandry JARAMILLO TAMAYO (ECU) – L 6-10 by fall
vs. Juan Andres MUNOZ DIAZ (CHI) – W 16-12
vs. Thomas CURRAN (USA) – W 10-2
vs. Eduardo LOVERA (ARG) – L 4-9

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e74e8c3-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print


GR58 kg – Liam SACCARY (5/8)
vs. Lenin Javier GONZALEZ PALACIO (ECU) – L 5-9
vs. Jose Alberto DAVILA CABELLO (PER) – L 0-10

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6e97df44-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/bracket/print


GR76 kg – Dawson WYLIE (5/5)
vs. Jesus Enrique LOPEZ NINO (MEX) – L 0-8
vs. Michael James O’MALLEY (USA) – L 0-6 by fall
vs. Andres Eduardo CABALLERO LIMACO (PER) – L 0-8
vs. Franco Gabriel CHIALANZA (ARG) – L 0-8

Bracket – https://arena.unitedworldwrestling.org/weight-category/show/6ebb36a5-6292-11e7-a2e7-0800275a62ce/round-robin-results/print